top of page

המלצות ספרים - פרק 1: תקשורת וגידול ילדים

Updated: May 14

ספרי חינוך וגידול ילדים - זה תחום עצום ומלא בתוכן, בדעות נוגדות והמלצות שמשתנות כל הזמן.

ניווט בעולם התוכן הזה הוא מורכב ומלא בסתירות פנימיות, מסרים נוגדים וגישות שונות.


אפתח ואגיד - שאני לא בהכרח דוגל בשיטה אחת על פני אחרת, ולא נצמד ל"זרם" חינוכי אחד ספציפי.

אני גם לא חושב שזה נכון לחנך את כל ילדינו באמצעות אותן תבניות בציפיה שהן יתאימו לכולם.


אבל אני כן יכול להעיד בוודאות - שכל ניסיון שלנו כהורים, לחנך את ילדינו - חייב להתחיל קודם כל אצלנו, ההורים. הילדים לא לומדים משהו כי אמרו להם, הם לומדים תוך כדי צפייה בהורים, באחים, בבני המשפחה ובחברים. הם רואים וצופים בנו בכל רגע, ותופסים אותנו לא מוכנים, ברגעי משבר, כעס, אובדן שליטה, וחוסר אונים. הם מסתכלים איך אנחנו ההורים מדברים בינינו, איך אנחנו פונים לאחרים ברחוב, בכביש, בעבודה, בטלפון.

לכן, אם אנחנו לא שלמים עם האופן שבו אנחנו מתנהגים, יהיה לנו קשה מאוד להעביר מסרים לילדים שלנו, שאינם סותרים את התנהגותנו בחיי היומיום. וכל סתירה שכזו - תפגע במסר שננסה להעביר.


במסגרת המלצות הספרים להיום - אפרוט מספר ספרים שעוסקים בתקשורת עם הילדים. חלק מהספרים הללו אינם מיועדים ספציפית לגידול ילדים אבל אלה ספרים שיוכלו לעזור לנו ההורים ללמוד על עצמנו דבר או שניים, ועל האופן שבו אנחנו מסתכלים על מערכות היחסים שלנו עם הסובבים אותנו.


את רוב הספרים שלי - אני קורא בשפה האנגלית, בגלל הזמינות הגבוהה יותר, וכי אני מעדיף לקרוא את הספרים בשפת המקור (איפה שאפשר). כמו כן, ההעדפה האישית שלי היא להקשיב לספרים בפורמט אודיו, כי הוא מאפשר לי לשמוע את הספרים בנסיעות או בזמן עיסוקים אחרים כמו ניקיונות, ארוחות וכו'.


גילוי נאות: הלינקים בצד כל ספר - הינם לינקים שיווקיים (Affiliate) המפנים לעמוד הרכישה באתר אמאזון. לחיצה על הלינקים ורכישה דרכם לא תייקר לכם את הרכישה אך תעזור לתמוך באתר שלי באמצעות תשלום עמלה לרכישות המזכות.

לצד זאת, אתם מוזמנים לרכוש את הספרים היכן שתבחרו לנכון ואף לחפש אותם בספריה הקרובה לביתכם.


 

The Lost Art of Listening

How Learning to Listen Can Improve Relationships

By: Michael P. Nichols PhDלינקים שיווקיים:


את הספר הנהדר הזה על אומנות ההקשבה - מצאתי במקרה, אחרי שקראתי את שני הספרים המעולים:


  • How to Win Friends & Influence People (By: Dale Carnegie)

  • Never Split the Difference: Negotiating as if Your Life Depended on It (By: Chris Voss)


על פניו - אלו ספרים מתחומים זרים לגמרי, אבל כשחושבים על זה לעומק, הם מהווים חלק מהותי באופן החיבור שלנו עם הילדים שלנו (יעיד כל הורה שאי פעם ניסה להתמקח עם הילדים שלו, או לגרום להם לעשות משהו כנגד רצונם).


בכל מקרה - "The Lost Art of Listening" - הוא ספר נהדר ולדעתי כמעט בגדר חובה לכל אדם שמרגיש שהתקשורת שלו עם אנשים סביבו לוקה בחסר (לא רק עם הילדים). הוא מעניק זווית ראייה שונה לחלוטין לאופן שבו אנחנו מתקשרים עם אנשים סביבנו, לאופן חלוקת תשומת הלב בשיחה, ומעניק כלים חדשים שלפעמים לא מרגישים אינטואיטיביים בהתחלה, אבל עושים פלאים לכל מערכת יחסים שחשובה לכם.

מעבר לערך שהספר הזה יתן לכם לתקשורת עם הילדים, הוא כמעט בטוח יתן לכם כלים עוצמתיים לתקשורת גם עם בן/בת הזוג, ועם אנשים חשובים נוספים בחייכם.

אם יש ספר בתחום התקשורת הבינאישית שהייתי ממליץ עליו - זה כנראה הספר הראשון שהייתי מפנה אליו.


 

The Highly Sensitive Person

By: Elaine N. Aronלינקים שיווקיים:
הספר הזה הוא עוד ספר "הכנה" לתקשורת שלנו עם הילדים, אבל לא רק.

זה ספר שסוקר את האוכלוסיה המתאפיינת ברגישות מוגברת, המתבטא בדרכים שונות.

אלה אנשים רגישים לא רק בפן הרגשי, אלא באופן התפיסה שלהם את העולם, באופן התקשורת, תחושות פיזיות וחושיות, מודעות עצמית מוגברת, וכתוצאה מכל אלו, גם התמודדות עם לחצים וסטרס מוגבר בחלק מהסיטוציות.

זהו ספר חשוב לא רק לגידול ילדים, אלא להבנה שלנו את עצמנו ואת הסובבים אותנו.

אנשים סקרנים, רגישים, כאלה שאוהבים ללמוד, כאלה ששמים לב ליותר פרטים סביבם מאשר מרבית האוכלוסיה - יזהו בספר תכונות רבות ומוכרות.

במידה רבה - ילדים באופן טבעי רגישים יותר ממבוגרים, ולכן הספר הזה חשוב ומהווה קריאה חשובה ביותר עבור הבנת הילדים שלנו. גם אם לפעמים הם מרגישים לא רגישים כלל.


 

Scattered Minds - The Origins and Healing of Attention Deficit Disorder

By: Gabor Matéלינקים שיווקיים:למרות שהספר הזה מגיע שלישי ברשימה - זה אולי אחד הספרים שעשה אצלי את השינוי הכי גדול באופן התקשורת שלי עם הבנות שלי בבית. הספר הזה מגיע שלישי ברשימה, רק בגלל שהידע שנבנה אצלי בזכות הספרים שהוזכרו קודם, עזר לי להפנים את הספר הזה הרבה יותר טוב, ולהבין אותו הרבה יותר לעומק.

שלושת הספרים אומנם אינם קשורים אחד לשני וגם לא מפנים אחד לשני, אך הידע המשוקלל בשלושתם יעניק לכל הורה, ובפרט להורה של ילד רגיש ו/או עם הפרעות קשב וריכוז - כלים מדהימים ומעצימים לתקשורת עם הילד/ה.


 

Atlas of the Heart

Mapping Meaningful Connection and the Language of Human Experience

By: Brené Brownלינקים שיווקיים:


ברנה בראון היא חוקרת וסופרת מרתקת, שהחלה את דרכה במחקר בתחום הבושה (Shame), והגיעה לתחומי מחקר רגשות עמוקים ביותר עם תובנות פורצות דרך.

קראתי מספר ספרים שלה, וזה הספר האחרון שלה, שמייצר (כשמו כן הוא) אטלס ומיפוי של רגשות רחב ומקיף ביותר.

בראון לוקחת את מערכי הרגשות הקלאסיים הכוללים מספר רגשות בודדות, ופורטת אותם ל-87 רגשות שונים, תוך אבחנה דקה בין רגשות קרובים אך שונים.

זוהי מפת דרכים מדהימה ומדויקת - שמאפשרת לנו כהורים, לקבל הבנה עמוקה בהרבה אודות סוג הרגשות שעוברים על הילדים שלנו, גם אם על פניו הם רק "כועסים" או "שמחים" או "עצובים".

מנעד הרגשות הרחב - מאפשר לנו להתאים את התגובה וההתנהגות בצורה מדויקת יותר, ולאפשר לילד שלנו לקבל את היחס הנכון ביותר עבורו (ועבורנו).

 

Hold On to Your Kids - Why Parents Need to Matter More than Peers

By: Gordon Neufeld, Gabor Maté MDלינקים שיווקיים:הספר הזה הוא ספר מעולה נוסף של דר' גבור מאטה (וגורדון ניופלד), ומתייחס לתופעת מודלי החיקוי שהילדים מוצאים בקרב חבריהם לגיל במקום בהוריהם. הספר סוקר את התופעה ואת ההשלכות שלה על אופן הלימוד של הילדים.

בעידן שבו נראה שהילדים שלנו מתקדמים בקצב מטאורי ואנחנו בקושי מצליחים להבין את הטכנולוגיה או השפה שלהם, רבים מההורים מרגישים שהם נלחמים בזרם חזק מדי, ואף נוטים לחשוב שהעולם השתנה והם פשוט צריכים להשלים עם המצב החדש.

הספר מסביר את חשיבות ההורים בתהליך גיבוש האישיות של הילד, מתן הדוגמא האישית, ואופן ההשפעה של שני מודלי החיקוי על אופן התפתחות הילד.

ספר מומלץ מאוד - במיוחד להורים שמרגישים אבודים מול ילדיהם בניסיון לתקשר איתם אל מול זרם החברים שמשפיעים עליהם בצורות מגוונות.


 

How to Raise an Adult -

Break Free of the Overparenting Trap and Prepare Your Kid for Success

By: Julie Lythcott-Haimsלינקים שיווקיים:


הספר הזה בנוי קצת יותר לעולם האקדמי של ארה"ב, אך הוא רלוונטי ברעיונותיו הכלליים גם לישראל.

הספר סוקר את תופעת ה-Helicopter Parent - ההורה שאינו מסוגל לעזוב את הילד וחייב לנהל את חייו בכל צורה אפשרית מתוך חשש שהילד לא יצליח בכוחות עצמו, לא יגיע למוסדות להשכלה גבוהה איכותיים ובאופן כללי לא יצליח להתרומם בחיים ללא מעורבות מתמדת של ההורה.

ספר זה מכוון יותר לילדים בוגרים יותר ונותן פרספקטיבה חשובה על אופן חלוקת האחריות להתפתחות הילד בין ההורה לילד המתבגר.


 

Voice Lessons for Parents

By: Wendy Mogel PhDלינקים שיווקיים:
כמו בכל שאר הספרים שהוזכרו כאן, גם כאן - אופן החינוך מתמקד בסוג התקשורת שאנחנו בונים עם ילדים בשלבי ההתפתחות השונים שלהם, לרבות תקשורת עם בני משפחה נוספים, תקשורת בצל הסחת הדעת של מכשירים דיגיטליים ועוד.


 

סיכום:


בעולם העמוס של היום, רשימה של 7 הספרים שהצגתי למעלה, עלולה להיראות עמוסה למדי, אך לדעתי זהו רק קצה הקרחון בכל הקשור לגילוי דרכי התקשורת והחינוך של ילדינו.

ובכל זאת - אם הייתי צריך לצמצם את הרשימה ל-3 ספרים בלבד, הייתי מתחיל עם שלושת הספרים הראשונים ברשימה, כבסיס יסודי לבניית מערכות יחסים בריאות ומכבדות עם ילדינו.


אם יש לכם המלצות לספרים ששינו את חייכם בתחום גידול וחינוך ילדיכם - מוזמנים להזכיר אותם בתגובות מטה, או בהודעה אישית ישירות אלי כאן באתר או ברשתות החברתיות.

30 views0 comments

Comments


bottom of page